Spódnica dżinsowa (z halką) ze spodni

Zużycie materiału: dżinsy, rozpruwacz do szwów, kreda krawiecka, na halkę: szyfon szer. 150 cm dł. 1,05 m, gumka szer. 7 mm. 

Wykonanie: 

Spódnica dżinsowa: na dżinsach rozpruć podłożenia i wewnętrzne szwy nogawek. Rozpruć środkowy szew przodu poniżej zamka błyskawicznego oraz środkowy szew tyłu poniżej karczka. Na końcach szwów wykonać rygielki. Brzegi zaprasować płasko. Rozprute nogawki ułożyć na sobie prawą stroną na prawej, spiąć. Na przodzie odmierzyć od góry wzdłuż wewnętrznego szwu nogawek 22 cm, zaznaczyć. Na dolnym brzegu nogawek odmierzyć 14 cm od wewnętrznego brzegu nogawek, zaznaczyć. Kredą krawiecką narysować duży łuk od górnego do dolnego oznaczenia, wyciąć. Usunąć szpilki. Wykonać rygielki na końcach szwów bocznych. Wystrzępić nieco obcięte brzegi. Obcięte części wykorzystać jako godet tyłu. Lewy przód spiąć na prawym przodzie, lewą stroną na prawej. Zszyć poniżej zamka błyskawicznego. Lewy tył spiąć na prawym tyle. Przymierzyć spódnicę. Lewy tył przyszyć poniżej karczka. Obcięte części zszyć na godet wzdłuż wewnętrznych brzegów nogawek, układając brzegi lewą stroną na prawej. Godet przypiąć od spodu do otwartych tylnych brzegów spodni. Brzegi te przyszyć do godetu. Od wewnątrz obciąć wystające brzegi.

 

Spódnica z dżinsów 1

 

Halka: szyfon złożyć na szer. 75 cm, lewą stroną do środka. Brzegi dł. 105 cm zszyć na szer. 7 mm. Rozprasować zapasy szwów. Halkę wywrócić i zaprasować w taki sposób, by szew leżał dokładnie w złożeniu. Brzeg złożenia ostębnować na szer. 1 cm. Szew zaprasować w bok. Spódnicę z szyfonu złożyć w taki sposób, by szew (= środkowy szew tyłu) leżał w złożeniu. Naprzeciwko szwu odmierzyć i zaznaczyć od dołu 20 cm wzdłuż środka przodu. Na dolnym brzegu odmierzyć i zaznaczyć  35 cm od środka przodu. Spódnicę wyciąć po łuku od górnego do bocznego oznaczenia. Dolny brzeg obrzucić wąskim, gęsto ustawionym ściegiem owerlokowym (zrolowany brzeg) albo gęsto ustawionym ściegiem zygzakowym. Górny brzeg zaprasować pod spód na szer. 2,5 cm. Zapas ten podwinąć na szer. 1,2 cm, zaprasować. Brzeg ostębnować na szer. 1 cm, tworząc tunel. W szwie zostawić otwór szer. 3 cm. Wciągnąć gumkę (przy pomocy agrafki). Końce gumki zszyć na obwód talii. Zszyć otwór w szwie.