Trudno wyobrazić sobie pracę dużych szwalni bez stołu krojczego. Jest on niezbędnym elementem wyposażenia każdego większego zakładu. Podobnie mniejsze szwalnie zawsze zaopatrzone są w stół krawiecki przeznaczony do krojenia tkanin. W warunkach domowych, jeśli tylko metraż na to pozwala, również warto się nim wspomóc.

Stół krawiecki do krojenia: jakie musi spełniać kryteria?

Nie istnieje uniwersalny stół krawiecki, który sprawdzi się w każdym zastosowaniu. Dobór jego wielkości i ewentualnych współpracujących z nim urządzeń zależy od skali prowadzonej działalności. Duże szwalnie potrzebują sprzętu profesjonalnego, który przyspieszy pracę. Szwalnie mniejsze nie używają odkrawacza czy lagowarki, a w warunkach domowych wystarczający będzie nawet prosty, składany stół krawiecki.

Stół krawiecki z odkrawaczem – kiedy jest przydatny? 

Każda duża szwalnia, która szyje spore ilości garderoby jednego rodzaju w określonym czasie, a następnie realizuje inne zlecenie znowu szyjąc duże ilości określonego asortymentu, musi zaopatrzyć się w stół krawiecki krojczy. Najczęściej jest to sporej wielkości sprzęt zaopatrzony w lagowarkę, czyli specjalne ramię przytrzymujące końcówkę tkaniny oraz ramię przesuwne, które pozwala rozwinąć i odmierzyć odpowiedniej długości partie tkaniny do wykrawania.

W zależności od określonego modelu, stoły z lagowarką są lub nie wyposażone w odkrawacz, który zastępuje ręczne cięcie tkaniny nożyczkami. Po odmierzeniu odpowiedniej długości partii materiału, specjalny nóż zainstalowany na poprowadzonym w poprzek stołu, ruchomym ramieniu odcina tkaninę. Stoły krawieckie z odkrawaczem to urządzenia, którymi posługują się jedynie duże szwalnie, ponieważ przyspieszenie procesu przygotowania materiału do wykrawania odbywa się tylko w przypadku konieczności odcięcia wielu warstw materiału do wykrawania maszynowego.

Stół do krojenia tkanin w niewielkiej szwalni

Małe szwalnie zwykle szyją niewielkie serie produktów lub wręcz pojedyncze sztuki garderoby, specjalizując się najczęściej w pewnym określonym jej typie. Na przykład zakład, w którym powstają garnitury przyjmuje inne zlecenia okazjonalnie, jako uzupełnienie swojej głównej działalności. W tego rodzaju działalności najlepiej sprawdzają się stoły robione na zamówienie lub gotowe produkty, jednak dopasowane do konkretnych potrzeb. W jaki sposób? 

To zależy od przeważającego typu wykrojów, jakie powstają w szwalni. Kiedy krawcowe zajmują się głównie szyciem sukni wieczorowych, stół musi być długi na przynajmniej 280 cm. Dobrze też, żeby miał szerokość 160 cm. Dlaczego? Każda krawcowa przyzna, że najlepszą i najbardziej wygodną opcją jest, jeśli stół krojczy mieści swobodnie wszystkie elementy wykroju. Belki materiału mają standardowo szerokość 150 cm, więc nieco szerszy stół pozwala na swobodne ułożenie takiej belki – materiał doskonale mieści się na szerokość. Podobnie jest z długością, szyta ze skosu suknia wieczorowa w postaci wykroju jest naprawdę bardzo długa i 280 cm w tym przypadku wcale nie jest przesadą.

Jeśli oczywiście zakład specjalizuje się w szyciu koszul, suknie szyjąc okazjonalnie, a przy tym każde dodatkowe 10 cm miejsca jest w szwalni na wagę złota, nie ma sensu kupować prawie 3 metrowego stołu. Kwadratowy, 150 x 150 cm powinien być wystarczający.

Stół krawiecki w domu

Szycie zawodowe lub hobbystyczne w domu lub mieszkaniu, w którym mamy wystarczającą ilość miejsca do zaaranżowania własnej pracowni jest dużo łatwiejsze niż każdorazowe chowanie maszyny po skończonej pracy. Wspaniale, jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, że zmieści się w nim doskonale oświetlony stolik do maszyny, manekin, deska do prasowania i wystarczająca ilość regałów, które pomieszczą tkaniny oraz akcesoria do szycia. A jeżeli przy tym przestrzeń pozwala nam na wstawienie do wnętrza stołu krojczego, można uznać, że pracownia nie tylko jest kompletna, ale i doskonale wyposażona. Najlepiej oczywiście, jeśli stół może stać w pomieszczeniu cały czas i usytuowany jest pośrodku tak, żeby było do niego dojście z czterech stron. Optymalna długość i szerokość to 150x150 lub 150 x 180 cm, ale również nieco węższy, na przykład 1,2 metrowy będzie wystarczający w domowych warunkach.

Dobrą opcją do domu czy mieszkania jest również stół krawiecki składany. Nieużywany zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a po rozłożeniu doskonale pełni swoją funkcję. W pracowniach indywidualnych sprawdza się znakomicie, ponieważ zazwyczaj początkowo z materiału wykrawane są wszystkie potrzebne części, a szycie następuje dopiero po wykrawaniu. Z tego względu stół można rozkładać tylko na czas wykrawania, a następnie, złożony odsuwać na bok.

Stół krawiecki do krojenia: zalety

W profesjonalnych szwalniach praca krojczego zajmuje niejednokrotnie osiem godzin dziennie, dlatego odpowiedniej wysokości stół oraz wszelkie automatyczne udogodnienia w postaci lagowarki czy odkrawacza to często wręcz kwestia zdrowia i bezpieczeństwa. Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku szwalni mniejszych czy krawcowych indywidualnych. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku brak stołu nie wyklucza poprawnego wykonania wykroju oraz szycia na najwyższym poziomie, ale z pewnością utrudnia ten jej etap.

Poszczególne modele stołów różnią się między sobą dość znacznie, dlatego trudno poza jedną wspólną dla wszystkich cechą, czyli ułatwieniem etapu krojenia, wskazać uniwersalne zalety stołu. Krawcowe, jako zalety dobrego stołu krojczego wymieniają najczęściej:

✄ możliwość regulacji wysokości stołu,

✄ stabilność,

✄ dodatkowe półki pod blatem, które umożliwiają odłożenie beli materiału czy pudełka ze szpilkami,

✄ gładki, jednorodny blat umożliwiający łatwe prowadzenie nożyczek przy krojeniu. 

Stół krawiecki do krojenia: wady

Wyposażenie szwalni czy pracowni krawieckiej w stół do krojenia nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków. Niedogodnością może być jedynie ograniczenie przestrzeni, ale trudno uznać to za wadę stołu jako sprzętu wspomagającego pracę krawcowej.

O wadach można jednak mówić w odniesieniu do konkretnych modeli. Osoby korzystające ze stołów krawieckich zwykle jako cechy negatywne wskazują:

✄ nieodpowiednią wysokość stołu (jest zbyt niski albo zbyt wysoki),

✄ niestabilność (zbyt delikatne w stosunku do wielkości stołu nogi),

✄ nierówny blat stołu (trudno prowadzić po nim nożyczki).

Stół do krojenia tkanin: akcesoria

Profesjonalne stoły krojcze stosowane w zakładach szwalniczych często wyposażane są w dodatkowe akcesoria. Poza opisywaną już lagowarką i odkrawaczem, można doposażyć je również w odwijaki (odwijają materiał z belek), krajarki pionowe czy tarczowe. W mniejszych szwalniach i indywidualnych pracowniach nie stosuje się tego rodzaju sprzętu, a do udogodnień należy wyposażenie stołu w umożliwiającą odłożenie materiału czy przyrządów krawieckich półkę pod blatem.

Nie jest to jednak jedyne usprawnienie. Mimo że zdecydowana większość stołów krawieckich posiada twardy blat w formie drewnopodobnej płyty, krawcowe często chwalą wykonane na zamówienie stoły pokryte filcem oraz materiałem. Gładka powierzchnia tkaniny zewnętrznej pozwala na swobodne prowadzenie nożyczek przy krojeniu, a warstwa filcu między materiałem a blatem, umożliwia pionowe wbijanie szpilek mocujących wykrój wraz z materiałem. Zapobiega to niekontrolowanemu przesuwaniu się wykroju względem tkaniny.

Stół do krojenia tkanin: czy warto w niego zainwestować?

Duże zakłady szwalnicze zawsze korzystają z takich udogodnień jak profesjonalny, często zautomatyzowany, wyposażony w udogodnienia, przeznaczony do krojenia stół krawiecki. Cena takiego urządzenia jest dość wysoka, rzędu kilkunastu tysięcy złotych i więcej w zależności od modelu i funkcji. Z tego powodu, a także z uwagi na dużo mniejszy stopień wykorzystania sprzętu, niewielkie szwalnie zaopatrują się w stoły bez dodatkowych urządzeń, za to odpowiednio duże i często robione na zamówienie.

warunkach domowych nierzadko przy wykrawaniu korzystamy ze stołu kuchennego czy jadalnianego. Rzeczywiście, jeśli krawiectwo traktujemy hobbystycznie i nie chcemy inwestować w stół do krojenia tkanin co najmniej kilkuset złotych, z powodzeniem możemy się bez niego obejść. Jeżeli jednak pracujemy na co dzień jako krawcowe, a warunki lokalowe pozwalają nam na rozstawienie stołu krojczego, choćby składanego, warto się w niego zaopatrzyć – z pewnością zadbamy w ten sposób o nasz kręgosłup, a praca pójdzie szybciej i łatwiej.