CHARAKTERYSTYKA

Sztruks ma wiele odmian, może być cienki lub gruby. Charakterystyczne prążki o aksamitnej powierzchni powstają podczas tkania materiału po nacięciu nici. Wysoka wytrzymałość i odporność na zabrudzenia sprawiają, że sztruks idealnie nadaje się do szycia strojów weekendowych. Modny cienki sztruks z drobnymi prążkami, tzw. babycord, ma minimum 50 prążków na10 cm. Zawyczaj składa się on w 100% z bawełny, ale coraz częściej uzupełnia się go elastanem, który gwarantuje komfort noszenia i ładny wygląd stroju.

KROJENIE

Sztruks ma kierunek włosa. Można się o tym przekonać, przesuwjąc czubkami palców po materiale wzdłuż fabrycznych brzegów: w kierunku „z włosem" runo układa się gładko, pod włos" – stroszy sie, tworząc smugi. Cienki sztruks, tzw. babycord, kroi się jak aksamit, czyli pod włos". Po przesunięciu dłonią z góry w dół po uszytym stroju włoski się stroszą. W przypadku tkanin bardzo dobrej jakości często trudno rozpoznać kierunek włosa, dlatego szyjąc ze sztruksu, należy zwrócić szczególną uwagę, by wszystkie części papierowego wykroju ułożyć na materiale w taki sposób, by ich dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę.

Przenoszenie konturów na materiał: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału, gdyż może się zdarzyć, że linie radełka będą widoczne na prawej stronie tkaniny. W takim przypadku należy skopiować radełkiem tylko linie szwów, a zaznaczone na częściach wykroju inne linie i oznaczenia, np. zaszewki, linie złożenia i styku, najlepiej przenieść na materiał za pomocą fastrygi.

SZYCIE

Babycord szyje się uniwersalną igłą grubości 70 lub 80, ściegiem średniej długości (ok. 2–2,5 mm)
i uniwersalnymi nićmi poliestrowymi. Dekoracyjne ściegi będą bardziej plastyczne, jeśli wykona się je podwójnymi nićmi lub grubszymi nićmi do cerowania.

PRASOWANIE

Sztruks prasuje się tylko na lewej stronie na miękkiej podkładce. Jeśli trzeba go wyprasować na prawej stronie, to wyłącznie przez ściereczkę, aby nie zaprasować na płasko włosków i zapobiec powstawaniu „błyszczących" miejsc. Sztruks z czystej bawełny prasuje się żelazkiem ustawionym na 2 lub 3 punkty, najlepiej z użyciem pary. Prasując sztruks elastyczny, należy zmniejszyć temperaturę (maksymalnie 2 punkty). Wcześniej trzeba przeprowadzić próbę na resztce materiału.

PIELĘGNACJA

Sztruks można prać w pralce ustawionej na program do prania tkanin delikatnych, z dodatkiem delikatnych środków piorących. Ważna informacja: stroje ze sztruksu należy prać wywinięte na lewą stronę. Należy zachować ostrożność przy suszeniu w suszarce, by nie zniszczyć delikatnej faktury (program dla tkanin delikatnych). Sztruks, jak wszystkie tkaniny bawełniane, może się skurczyć.

RADA

Dziurki na guziki można wykonać na sztruksie także maszynowo, ujmując ułożoną na lewej i prawej stronie materiału rozpuszczalną w wodzie flizelinę Soluweb, którą następnie usuwamy mokrą ściereczką.