Model retro w nowoczesnej odsłonie 

„Skrzyżowane, a następnie zawiązane na karku na kokieteryjną kokardkę wiązania nadają tej dżersejowej bluzce nowoczesny charakter” – taki komentarz ukazał się w magazynie Burda w 1958 r. pod jednym z najmodniejszych modeli tamtego dziesięciolecia -  bluzkę z wiązaniami krzyżowanymi na przodzie!

Dziś, po 50 latach wykrój bluzki z wiązaniami krzyżowanymi na przodzie wraca do magazynu Burda Style! Fason tego modelu pozostał prawie niezmieniony, jednak zamiast dżerseju tym razem uszyliśmy ją z pięknego jedwabiu. Charakter bluzki można również nieco odmienić, wybierając inny materiał, np. w dzikie zwierzęce wzory.

Kokieteryjny model w stylu retro

Najważniejszym słowem w tym opisie tego modelu był wyraz „kokieteryjna”. W tamtych czasach, kiedy pokazywanie odkrytego ciała nie było bowiem jeszcze tak popularne, kobiety uwodziły raczej przylegającymi do ciała strojami ze szlachetnych tkanin, które podkreślały kobiece kształty, a wzrok przyciągały jedynie dyskretne marszczenia. Za propagatorki nowych trendów uznaje się gwiazdy kina, takie jak Grace Kelly czy Ingrid Bergman. Ich chłodną urodę dodatkowo podkreślały szyte na miarę kunsztowne sukienki i bluzki.

W obecnych czasach, kiedy głębokie dekolty i odkryte ciało są czymś tak powszechnym, ta pełna wdzięku bluzka przeżywa swój renesans i zasługuje na uwagę. Jej fason podkreśla atuty kobiecej sylwetki w elegancki i stylowy sposób. 

Wykrój na bluzkę z lat 50. znajdziesz w numerze Burda Style 10/2018!