Torba
Wymiary 30 x 40 cm

Zużycie materiału:
dżersej szer. 150 cm, dł. 1,35 m, na podszewkę jasna bawełniana popelina szer. 140 cm, dł. 1,55 m, ciemna bawełniana popelina (lamówka) szer. 105 cm, dł. 0,60 m, folia do naprasowania szer. 45 cm, dł. 4,10 m, flizelina H410, zamek błyskawiczny dł. 60 cm, prostokątna klamra bez bolca, szer. poprzeczki 5 cm, 2 półkółka szer. 5 cm; na rozetę resztki ozdobnych taśm i tkanin, ok. 5 obciągniętych tkaniną guzików.

Wykrój:
na podstawie zamieszczonych w załączniku schematów wykonać oryginalnej wielkości papierowe wykroje części.
Zapasy na szwy i podłożenie:
radzimy dodać 1 cm na szwy i brzegi.

Skroić:
z dżerseju
a)  część torby 2 razy
b)  dolną część łączącą 1 raz z podwójnie złożonego materiału
c)  górną część łączącą 2 razy z podwójnie złożonego materiału
d)  klapkę  1 raz
e)  przednią kieszeń 2 razy
f)   klapkę kieszeni 4 razy
g)  boczną kieszeń 2 razy
h)  pasek dł. 130 cm, szer. 10 cm, gotowa szer. 5 cm,
i)   2 szlufki dł. 10 cm, szer. 10 cm, gotowa szer. 5 cm,
Wkład: dwie części klapki (f) i pasek wzmocnić flizeliną H410.

z jasnej popeliny
części z podszewki od a do e oraz część g,
k)  część wewnętrzną 2 razy z podwójnie złożonego materiału
l)   dużą kieszeń wewnętrzną dł. 45 cm, gotowa dł. 22,5 cm, szer. 38 cm,
m) średnią kieszeń wewnętrzną dł. 45 cm, gotowa dł. 22,5 cm, szer. 21 cm,
n)  małą kieszeń wewnętrzną dł. 22 cm, gotowa dł. 11 cm, szer. 21 cm.

Folia do naprasowania:
wszystkie części z jasnej popeliny wyciąć także z zapasami szwów z folii. Folię naprasować na prawą stronę części z popeliny (dociskając mocno przez suchą ściereczkę żelazkiem o temperaturze do prasowania wełny/bawełny przez 8 sek., po czym zostawić do wystygnięcia).

z ciemnej popeliny
pasek lamówki łącznej dł. 5,00 m, szer. 3 cm (z zapasami).


Szycie:
 Do części torebki (a) przyfastrygować od spodu, lewą stroną do lewej, części z podszewki.
 Przednie kieszenie (e): części z podszewki ułożyć na częściach kieszeni prawą stroną na prawej, zszyć górne brzegi. Części z podszewki ułożyć w górę i przyszyć do zapasów tuż przy szwie. Części z podszewki zawinąć pod spód, sfastrygować na brzegach kieszeni. Zaprasować pod spód zapasy bocznych brzegów kieszeni. Na bocznych brzegach kieszeni ułożyć zakładki zgodnie z kierunkiem strzałki, zaprasować. Przednie kieszenie ułożyć zgodnie z liniami styku na jednej części torebki (a), wąsko przyszyć boczne brzegi, nie ujmując zakładek. Sfastrygować dolne brzegi kieszeni, składając zakładki.
 Klapki kieszeni (f): po dwie części klapek (wzmocnioną i niewzmocnioną) ułożyć na sobie lewą stroną na lewej. Brzegi sfastrygować tuż przy zapasach. Obciąć zapasy. Pasek lamówki złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną na zewnątrz, i zaprasować. Pasek rozłożyć ponownie płasko. Kolejno zawinąć oba dłuższe brzegi aż do zaprasowanego wgłębienia, zaprasować. Rozłożyć zaprasowany pasek. Lamówkę przypiąć od spodu do bocznych i dolnych brzegów klapek. Przyszyć na szer. 0,7 cm, szyjąc w zagłębieniu. Lamówkę odwinąć wokół brzegów na zewnątrz, podwinąć i sfastrygować na szwie nasady. Przyszyć wąsko. Klapki przyszyć 2 cm powyżej kieszeni, zaprasować w dół i przyszyć ponownie wzdłuż szwu nasady na szer. 7 mm.
 Klapka (d): część z dżerseju ułożyć lewą stroną na lewej części z podszewki. Brzegi sfastrygować tuż przy zapasach. Obciąć zapasy bocznych i dolnych brzegów. Brzegi te ostębnować tak jak klapki. Klapkę torebki przyfastrygować do górnego brzegu drugiej części torebki, prawą stroną do prawej.
 Zamek błyskawiczny przypiąć do jednego dłuższego brzegu górnej części łączącej (c) prawą stroną do prawej w taki sposób, by ząbki leżały na szer. 5 mm na części. Taśmę zamka przyszyć wzdłuż zaznaczonej linii. Na części ułożyć odpowiednią część z podszewki (prawą stroną na prawej) i przyszyć dokładnie wzdłuż linii szycia. Część wywrócić (lewą stroną do lewej) i wąsko ostębnować wzdłuż zamka. Sfastrygować zewnętrzne brzegi. W taki sam sposób przyszyć do zamka błyskawicznego obie pozostałe górne części łączące. Wywrócić, ostębnować i sfastrygować brzegi.
 Szlufki (j) złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyć dłuższe brzegi. Wywrócić, wyprasować. Po jednej szlufce ułożyć wokół każdego półkółka, końce ująć razem i przyfastrygować nad zamkiem do wąskich brzegów górnych części łączących.
 Dolną część łączącą (b) ułożyć na stronie z dżerseju górnej części łączącej (c), prawą stroną na prawej. Dolną część łączącą z podszewki ułożyć na stronie z podszewki górnej części łączącej. Zszyć wąskie brzegi, ujmując szlufki. Wywrócić dolną część łączącą (lewą stroną do lewej). Ostębnować szwy nasady. Sfastrygować brzegi.
 Boczne kieszenie (g) uszyć tak jak kieszenie przednie. Górne brzegi kieszeni ostębnować na szer. 5 mm. Wąsko ostębnować złożenia zakładek. Boczne kieszenie przyszyć zgodnie z liniami styku do dolnej części łączącej.
 Części wewnętrzne (k) złożyć na górnym brzegu wzdłuż zaznaczonej linii. Górny brzeg ostębnować wąsko. Sfastrygować pozostałe brzegi. Dużą, średnią i małą kieszeń wewnętrzną (l, m, n) złożyć na górnym brzegu na połowę długości. Górny brzeg ostębnować wąsko. Sfastrygować pozostałe brzegi. Zaprasować pod spód zapasy bocznych brzegów kieszeni. Na bocznych brzegach ułożyć zakładki szer. 2 cm, zaprasować (tak samo jak na przednich kieszeniach). Złożenia zakładek ostębnować wąsko. Do jednej wewnętrznej części przyszyć dużą kieszeń, do drugiej wewnętrznej części przyszyć obok siebie średnią i małą kieszeń (dolne brzegi powinny leżeć na sobie), nie ujmując zakładek. Sfastrygować dolne brzegi, składając zakładki. Części wewnętrzne przyfastrygować po wewnętrznej stronie torebki.
 Części torebki przyszyć do zewnętrznych brzegów części łączących (odpinając nieco zamek błyskawiczny). Strony z dżerseju powinny leżeć na sobie. W rogach naciąć zapas części łączącej. Zapasy szwów oblamować zgodnie z opisem szycia klapek kieszeni. Wywrócić torebkę, strona z dżerseju powinna być na zewnątrz.
 Pasek złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Zszyć dłuższe brzegi. Wywrócić. Wyprasować brzegi. Jeden koniec paska przełożyć na dł. ok. 3 cm przez poprzeczkę klamry, podwinąć i przyszyć. Drugi koniec przełożyć najpierw przez półkółko jednej bocznej szlufki, następnie przez klamrę i wreszcie na dł. 3 cm przez półkółka drugiej bocznej szlufki. Koniec ten podwinąć i przyszyć.
 Do klapki torebki przyszyć zgodnie ze zdjęciem modelu rozety ze zmarszczonych lub złożonych tasiemek oraz guziki obciągnięte materiałem.
 

Załączniki:
schemat_3_11.pdf