Jakie są najczęstsze problemy z maszyną do szycia? 

Każdy, szczególnie na początku pracy z maszyną popełnia sporo błędów. W Waszych pytaniach oraz wiadomościach do naszej redakcji najczęściej pojawiają się trzy zagadnienia: zrywanie się nici (górnej i dolnej), łamanie igły oraz przepuszczanie ściegów. Sprawdźcie najczęstsze przyczyny tych problemów oraz sposoby na ich rozwiązanie! 

Zrywanie nici górnej

Zacznijmy od nitki górnej - jest kilka najczęstszych przyczyn, przez które nić ta może zrywać się w trakcie szycia. Czy na pewno nitka górna jest dobrze nawleczona? Nie zostały pominięte żadne elementy prowadzące nić od szpulki do igły? Jeśli nie jesteś pewna/y – otwórz instrukcję obsługi swojej maszyny do szycia. Tam krok po kroku opisany i najczęściej zobrazowany jest proces nawlekania nitki. Mogło się również zdarzyć, że w trakcie szycia nitka „wyskoczyła” z któregoś elementu i dlatego się zerwała. Warto zatem jeszcze raz przewlec górną nić i jeśli problem się powtarza – szukać przyczyny dalej.

Nieprawidłowo zamocowana igła

Co jeszcze może być przyczyną? Nieprawidłowo zamocowana igła. Pamiętaj, że wymieniając igłę, trzeba ją odpowiednio głęboko włożyć i dobrze dokręcić. To ważne również ze względów bezpieczeństwa – nieprawidłowo założona igła nie tylko może się złamać, ale również wypaść i zrobić nam krzywdę. Również źle dobrany rodzaj igły do grubości nici może powodować zrywanie się nitki górnej. Tak samo tępa bądź zniekształcona igła może powodować zrywanie się nitki – warto zatem pamiętać o regularnej wymianie igły i dostosowaniu jej do nici i materiału, z którego aktualnie szyjesz.

Naprężenie nitki górnej 

Pomimo prawidłowego założenia nici i odpowiedniego dobrania i zamocowania igły, nić górna nadal płata figle, warto zadbać o prawidłowe naprężenie nitki górnej. W każdej maszynie, regulator odpowiadający ze tę funkcję znajduje się w innym miejscu – jeśli nie wiesz, gdzie go szukać - zajrzyj do instrukcji obsługi. Za duże naprężenie nici będzie powodować zrywanie się nitki podczas szycia – należy wówczas stopniowo zmniejszać naprężenie nici i zrobić kilka przeszyć próbnych, aby sprawdzić, jak wiąże się ścieg. Poważniejszym problemem, który może wpłynąć na zrywanie się nici górnej jest nieprawidłowo ustawiony bądź uszkodzony chwytacz. W tym wypadku możemy polegać jedynie na serwisie, który wyreguluje bądź wymieni chwytacz na nowy.

Pamiętaj, że czasem przyczyny zrywania nitki górnej są banalne i nie wymagają wielkiej ingerencji. Zdarza się, że nić mogła się owinąć na trzpieniu szpulki bądź wadliwa mogła być sama nić – były na niej zgrubienia czy pętelki, których nie było widać na zwiniętej szpulce.

Zrywanie nici dolnej

Przyczyny zrywania się nitki dolnej są często podobne jak w przypadku nici górnej. Najczęściej nitka w bębenku została nieprawidłowo poprowadzona, co uniemożliwia zawiązanie się ściegu i zrywa nić dolną. Gdy pojawi się ten problem, należy wyjąć małą szpulkę i jeszcze raz prawidłowo umieścić ją w bębenku. Warto również upewnić się, że bębenek został prawidłowo założony - szczególnie w starych maszynach domowych bądź maszynach przemysłowych, gdy mocujemy bębenek od dołu i nie zawsze widzimy, czy został on prawidłowo zamocowany w maszynie. By być pewnym, że przyczyną nie jest bębenek – sprawdź, czy nie został on uszkodzony. Pęknięty bądź wyszczerbiony bębenek nie będzie pracować prawidłowo (należy go wymienić na nowy).

Zniszczona szpulka 

Mała szpulka, na którą nawijamy nitkę, może być przyczyną zrywania się nici. W nowych, domowych maszynach do szycia, producenci najczęściej w zestawie dołączają plastikowe szpulki, które mogą niszczyć się szybciej niż metalowe. Uszkodzone bądź pęknięte będą przyczyną nieprawidłowej pracy maszyny. Warto przed nawleczeniem nitki na mała szpulkę obejrzeć, czy szpulka jest w dobrym wstanie.

Naprężenie nici 

Kolejnym problemem, który może wpłynąć na zrywanie się nitki dolnej jest nieprawidłowe naprężenie nici. Za duże naprężenie będzie powodować zrywanie się nitki dolnej. Podobnie jak w przypadku nici górnej – należy zadbać o odpowiednie naprężenie podczas szycia.

Złamana igła

Wspominaliśmy już o tym powyżej, a także w artykule na temat igieł – źle dobrana bądź źle założona igła nie będzie pracować prawidłowo. Zbyt cienka igła nie poradzi sobie z szyciem jeansu – będzie się wyginąć i łamać podczas próby zawiązania ściegu. Przed szyciem upewnij się, że igła jest prawidłowo zamocowana, nie jest wygięta, a jej grubość jest dostosowana do nitki oraz materiału, z którego szyjesz. Niestety czasem nowa igła może okazać się wadliwą, gdy np. została uszkodzona podczas transportu.

Mocowanie stopki 

Przyczyną łamania się igły może być również wadliwie zamocowana stopka. Jej nieprawidłowa pozycja na drążku powoduje uderzenie igły o stopkę, przez co łatwo może się wygiąć bądź złamać. Przed rozpoczęciem szycia upewnij się, że stopka jest prawidłowo zamocowana. Igła może się także złamać, gdy jej pozycja nie jest dostosowana do stopki, którą chcemy szyć. Np. używając stopki do zamków krytych, ustawimy pozycję igły na skrajnie lewą – igła nie trafi w otwór w stopce, a w jej metalową część. Pamiętaj, by używając stopek specjalnych, ustawić odpowiednią pozycję igły, by mogła ona prawidłowo pracować.

Igielnica i chwytacz

Kolejnym częstym problemem łamania się igły jest niewłaściwe ustawienie względem siebie mechanizmu igielnicy i chwytacza. W tej sytuacji trzeba zgłosić się do serwisu, w którym pomogą Ci odpowiednio ustawić chwytacz. Poza tym nieprawidłowe osadzenie bębenka w mechanizmie chwytacza wpływa na wyginanie bądź łamanie się igły. W takim wypadku, wyjmij bębenek, upewnij się, że nie jest uszkodzony i załóż go ponownie.

Przepuszczanie ściegów

Problemy z nitką górną czy dolną, a także źle dobrana igła mogą mieć wpływ na nieprawidłowe wiązanie ściegu i pracę maszyny. Uszkodzona, krzywa czy tępa igła nie utworzy nam ładnego ściegu. Warto zatem pamiętać o regularnej wymianie igły oraz o jej prawidłowym zamocowaniu. Poza tym zły rozmiar lub nieodpowiedni typ igły będzie powodować tworzenie nieestetycznego ściegu. Jeśli dzianiny będziecie szyć zwykłą igłą, najprawdopodobniej zaobserwujecie cykliczne przepuszczanie ściegu. Kolejna sprawa to odpowiednie naprężenie nici, które wpływa na jakość wiązania się ściegu. Jakiekolwiek problemy w naprężeniu nici górnej bądź dolnej, będą widoczne na przeszyciu. Wpływ na przepuszczanie ściegów może mieć także nieprawidłowo ustawiony chwytacz. Niestety tej usterki nie da się rozwiązać samemu, dlatego konieczna będzie wizyta w serwisie. 

Jeśli pomimo prób rozwiązania problemów nie udało się naprawić maszyny bądź usterka wraca dość często, warto swój sprzęt oddać do serwisu. Być może to poważniejsza sprawa, która wymaga oceny i pomocy specjalistów.

Jeśli masz jakieś pytania związane z pracą na maszynie lub z innymi zagadnieniami krawieckimi - odezwij się do nas poprzez naszego fanpage'a >>