Z okazji 70. urodzin Burda Style zapraszamy Was do sentymentalnej podróży w przeszłość z Aenne Burda. Przygotowaliśmy dla Was kilka felietonów jej autorstwa, które ukazywały się cyklicznie w magazynie Burda moden w latach 80. oraz 90. Pierwszy z nich został opublikowany w lipcowym wydaniu Burda Moden w 1990 roku.

"Zabiegane dzieci" - Aenne Burda

Najbardziej beztroskim czasem w życiu człowieka jest dzieciństwo. Za dawnych lat dziecko, które jeszcze nie chodziło do szkoły, nie miało zupełnie żadnych obowiązków. Mogło przez cały dzień bawić się z innymi dziećmi na podwórku w ulubione gry: niebo i piekło, zabawę w chowanego, w policjanta i złodzieja i wiele innych. Jedyne czego potrzebowało do dobrej zabawy to najwyżej garść kulek, piłka czy trochę kredy. Te piękne czasy już dawno minęły. Dzisiaj ciężko jest znaleźć plac zabaw oraz towarzyszy do zabawy. Z jednej strony zabawa na ulicy jest niebezpieczna z powodu samochodów, z drugiej na podwórkach i zamkniętych osiedlach jest w większości zabroniona. Dawne beztroskie dzieciństwo stało się obecnie czasem obowiązków i izolacji. 

Niestety nie brzmi to dobrze: nauczyciele i psycholodzy coraz częściej ostrzegają przed negatywnymi skutkami takiego stanu rzeczy. Są przekonani, że dzieci w dzisiejszych czasach nie mają możliwości, aby dorastać zgodnie z ich dziecięcymi potrzebami, a za wcześnie stawiane wymagania są właśnie tym, co odbiera dzieciństwu tego szczególnego, pięknego charakteru.

Wielu rodziców, którzy nie mają czasu na zabawę z dzieckiem, uważa, że wystarczy mu kupić jak najwięcej najlepszych zabawek i gadżetów, którymi może się ono bawić samodzielnie. Kiedyś wystarczyła lalka lub pluszowy miś. Wspaniale było mieć dom dla lalek, pudełko z klockami czy kolejkę. Dziś są samochody z torami wyścigowymi, zdalnie sterowane motorówki lub samoloty, a nawet komputery dla dzieci. A prawdziwa, kreatywna i rozwijająca różne zmysły i umiejętności zabawa nie istnieje. Dzieci są przytłoczone zbyt skomplikowanymi zabawkami i zbyt dużą ich ilością. Jeżeli w ogóle dojdzie do tego, że mają czas się nimi zająć, na końcu i tak włączają bajkę. 

Dla dzisiejszych dzieci obowiązki zaczynają się na długo przed pójściem do szkoły. W przedszkolu już trzylatki zaczynają uczyć się języków obcych. Czterolatki próbują usilnie naśladować na korcie Borisa Beckera i Steffi Graf, pięciolatki dostają w prezencie kolejkę elektryczną lub lekcje jazdy konnej. I jak tylko zaczną szkołę, już i tak przeciążoną ilością materiału do przerobienia, zaczynają się wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe. Obok obowiązkowego kursu narciarskiego zimą i kursu surfowania w lecie jest jeszcze balet i lekcje stepowania -  wszystko bardzo pożądane i niezbędne dla dzieci. Rozwój dzieci, szczególnie w dziedzinie sportów rekreacyjnych świadczy o statusie rodziców. Nie będzie przesadą, gdy powiemy, że kalendarz dzieci przypomina pod względem zajętości kalendarze rodziców. 

Zasadniczo nie ma nic złego w tym, że rodzice stwarzają dzieciom możliwości do odkrywania swoich talentów. Znalezienie i wspieranie talentu dziecka jest ważne w kontekście jego późniejszego życia. Ostatecznie jednak nie da ono rady robić wszystkich rzeczy naraz, dlatego nie powinno korzystać z zajęć, na które nie ma ochoty. Ponadto w tym przypadku sprawdza się powiedzenie: "co za dużo, to niezdrowo". Badania wykazały, że dzieci mające dużą liczbę obowiązków cierpią z powodu nieustającego stresu, a co za tym idzie są bardziej podatne na choroby. 

Przykre jest to, że w dzisiejszych czasach zbyt często dzieci świadczą o statusie swoich rodziców, ale za to tego co najważniejsze dostają o wiele za mało: wspólnie spędzonego czasu i uwagi. Szczególnie małe dzieci potrzebują rodziców, bo tylko wtedy, gdy dorastają w atmosferze miłości i bezpieczeństwa, są naprawdę szczęśliwe. I tylko jeśli miałeś szczęśliwe dzieciństwo, masz szansę, by być szczęśliwym w dorosłym życiu.